
RAF Electronic Hardware
Product No:
4530-440-AL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
HEX STANDOFF #4-40 ALUMINUM 1/4"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
5
0.2394
1.197
10
0.1995
1.995
25
0.18734
4.6835
50
0.17917
8.9585
100
0.159315
15.9315
250
0.151316
37.829
500
0.143355
71.6775
1000
0.135384
135.384
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Hex Standoff |
| Color | - |
| Gender | Male, Female |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Aluminum |
| Product Status | Active |
| Length - Overall | 0.438" (11.13mm) 7/16" |
| Diameter - Inside | - |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" Hex |
| Screw, Thread Size | #4-40 |
| Base Product Number | 4530-440 |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |