4531T-440-N
RAF Electronic Hardware
Product No:
4531T-440-N
Description:
HEX MALE-FEMALE STANDOFFNO FINIS
Type Hex Standoff
Color -
Package Bulk
Plating -
Features -
Material Nylon
Product Status Active
Length - Overall 0.531" (13.49mm)
Diameter - Inside -
Diameter - Outside 0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Screw, Thread Size #4-40
Threaded/Unthreaded Threaded
Between Board Height 0.344" (8.74mm) 11/32"