
API Delevan Inc.
Product No:
4590R-475K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 4.7MH 415MA 3.79OHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.51
5.51
10
5.05305
50.5305
25
4.59344
114.836
50
3.85871
192.9355
100
3.307425
330.7425
250
3.123638
780.9095
500
2.939908
1469.954
1000
2.756159
2756.159
2500
2.664294
6660.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | API Delevan Inc. |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | 4590R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 4.7 mH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) |
| DC Resistance (DCR) | 3.79Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 415 mA |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 260mA |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |