45ND110E
Ohmite
Product No:
45ND110E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 110 OHM 0.5% 5W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 40
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.5%
Resistance 110 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C