
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-103673-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.74195
7.4195
100
0.611135
61.1135
500
0.555617
277.8085
1000
0.480444
480.444
5000
0.411816
2059.08
10000
0.4045
4045
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU MTE |
| Package | Tube |
| Features | Board Lock, Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.200" (5.08mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 103673 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |