
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-104361-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.9785
9.785
100
0.84189
84.189
500
0.741798
370.899
1000
0.66443
664.43
5000
0.600723
3003.615
10000
0.563236
5632.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU MTE |
| Package | Tube |
| Features | Board Lock, Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.200" (5.08mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 104361 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.145" (3.68mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |