
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-104809-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.53045
15.3045
100
1.36439
136.439
500
1.221168
610.584
1000
1.093013
1093.013
5000
0.979944
4899.72
10000
0.932928
9329.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU MTE |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.535" (13.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 104809 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.545" (13.84mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |