
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
5-1393292-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.092
5.092
10
4.77565
47.7565
25
4.24498
106.1245
50
4.03256
201.628
100
3.82033
382.033
250
3.39587
848.9675
500
3.18364
1591.82
1000
2.971391
2971.391
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | VFMA |
| Package | Bulk |
| Features | Diode |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 100.8 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Mounting Type | Socketable |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 119 Ohms |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Switching Voltage | 14VDC - Nom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" |
| Base Product Number | 1393292 |
| Must Operate Voltage | 7.2 VDC |
| Must Release Voltage | 1.6 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Contact Rating (Current) | 25 A |