
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-147726-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 7POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.4421
14.421
100
1.28611
128.611
500
1.151096
575.548
1000
1.030294
1030.294
5000
0.923714
4618.57
10000
0.852654
8526.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod IV |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.265" (6.73mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 147726 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 7 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 150.0µin (3.81µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |