
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-177903-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 9POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9994
9.994
25
0.96216
24.054
50
0.95285
47.6425
100
0.859845
85.9845
250
0.831972
207.993
500
0.757606
378.803
1000
0.678594
678.594
2500
0.632111
1580.2775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Series | Power Double Lock |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 177903 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 9 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |