
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-177905-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 12POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.25875
12.5875
25
1.2217
30.5425
50
1.20935
60.4675
100
1.12252
112.252
250
1.103862
275.9655
500
1.004644
502.322
1000
0.899222
899.222
2500
0.831003
2077.5075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Series | Power Double Lock |
| Package | Bag |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 177905 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 12 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |