
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-177912-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.94905
9.4905
25
0.91352
22.838
50
0.90459
45.2295
100
0.816335
81.6335
250
0.789868
197.467
500
0.719264
359.632
1000
0.644242
644.242
2500
0.600115
1500.2875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.156" (3.96mm) |
| Series | Power Double Lock |
| Package | Bag |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Type | Tab |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 177912 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 10 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |