
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-1971800-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.2375
2.375
100
0.21603
21.603
500
0.167694
83.847
1000
0.155857
155.857
5000
0.138102
690.51
10000
0.122322
1223.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.346" (8.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1971800 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |