
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-1971876-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 15POS 6.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.93005
9.3005
25
0.88882
22.2205
50
0.87666
43.833
100
0.765985
76.5985
250
0.737314
184.3285
500
0.696331
348.1655
1000
0.602129
602.129
2500
0.55707
1392.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Power Triple Lock, High Temp |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Type | Female Blade Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1971876 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 15 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |