
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-2232264-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 6.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.97945
9.7945
25
0.93632
23.408
50
0.92321
46.1605
100
0.806835
80.6835
250
0.776606
194.1515
500
0.733438
366.719
1000
0.63422
634.22
2500
0.586758
1466.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Power Triple Lock, Glow Wire |
| Package | Bulk |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Type | Tab |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2232264 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 10 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |