
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5-2232266-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 6POS 6.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.9253
9.253
25
0.88464
22.116
50
0.87248
43.624
100
0.762375
76.2375
250
0.733894
183.4735
500
0.693101
346.5505
1000
0.599336
599.336
2500
0.554486
1386.215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Power Triple Lock, Glow Wire |
| Package | Bulk |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Row Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Type | Female Blade Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2232266 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA6), Nylon 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |