Home / Tape / 5-4936-1.5S
5-4936-1.5S
3M (TC)
Product No:
5-4936-1.5S
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COAT 1 1/2"X 1.5" 5PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage General Purpose
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Length 1.50" (38.10mm)
Series VHB™ 4936
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Discontinued at Digi-Key
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 4936
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)