Home / Tape / 5-5962-1.5S
5-5962-1.5S
3M (TC)
Product No:
5-5962-1.5S
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED 1 1/2"X 1.5" 5PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage General Purpose
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Length 1.50" (38.10mm)
Series -
Package Box
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 5962
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)