
Vishay Sprague
Product No:
500D476M150EH2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 150V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.795
5.795
10
5.1471
51.471
50
4.50414
225.207
100
4.11806
411.806
500
3.53894
1769.47
1000
3.281566
3281.566
2500
3.217222
8043.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Sprague |
| Series | 500D |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 150 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.433" Dia x 1.496" L (11.00mm x 38.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |