
Rubycon
Product No:
500LXW27MEFR12.5X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.9836
19.836
50
1.7309
86.545
100
1.51449
151.449
500
1.153927
576.9635
1000
1.009688
1009.688
2500
0.973626
2434.065
5000
0.937564
4687.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 27 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 792 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |