
Rubycon
Product No:
500LXW33MEFR14.5X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3155
3.3155
10
2.6847
26.847
50
2.3427
117.135
100
2.04991
204.991
500
1.561838
780.919
1000
1.366604
1366.604
2500
1.317792
3294.48
5000
1.268991
6344.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |