
Rubycon
Product No:
500LXW39MEFR14.5X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.382
3.382
10
2.7303
27.303
50
2.34783
117.3915
100
2.129425
212.9425
500
1.583441
791.7205
1000
1.474238
1474.238
2500
1.419632
3549.08
5000
1.39233
6961.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |