
Rubycon
Product No:
500LXW39MEFR16X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.325
3.325
10
2.6885
26.885
50
2.34612
117.306
100
2.052855
205.2855
500
1.564118
782.059
1000
1.368598
1368.598
2500
1.319721
3299.3025
5000
1.270834
6354.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.056 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |