
Rubycon
Product No:
500LXW47MEFR12.5X50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.876
3.876
10
3.1274
31.274
50
2.68926
134.463
100
2.43903
243.903
500
1.813664
906.832
1000
1.688587
1688.587
2500
1.626039
4065.0975
5000
1.594774
7973.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 560 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.232 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |