
Rubycon
Product No:
500LXW47MEFR14.5X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.857
3.857
10
3.1084
31.084
50
2.67292
133.646
100
2.42421
242.421
500
1.802606
901.303
1000
1.678289
1678.289
2500
1.61613
4040.325
5000
1.585056
7925.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |