
Rubycon
Product No:
500LXW56MEFR16X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1895
4.1895
10
3.37725
33.7725
50
2.90453
145.2265
100
2.63435
263.435
500
1.958843
979.4215
1000
1.823753
1823.753
2500
1.756208
4390.52
5000
1.722436
8612.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 590 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.298 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |