
Rubycon
Product No:
500LXW82MEFR16X50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7785
4.7785
10
4.30255
43.0255
50
3.72856
186.428
100
3.250425
325.0425
500
2.676853
1338.4265
1000
2.485646
2485.646
2500
2.437852
6094.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 790 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.738 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |