
Rubycon
Product No:
500LXW82MEFR18X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 500V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7025
4.7025
10
4.23605
42.3605
50
3.67156
183.578
100
3.200835
320.0835
500
2.636003
1318.0015
1000
2.447722
2447.722
2500
2.40065
6001.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | LXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 770 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.694 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |