
Rubycon
Product No:
500MXK68MEFCSN22X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0945
4.0945
10
3.6841
36.841
50
3.19314
159.657
100
2.783785
278.3785
500
2.292502
1146.251
1000
2.128741
2128.741
2500
2.087806
5219.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXK |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 730 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.022 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |