
Essentra Components
Product No:
50M030050H015
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M3 X .5 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
5
0.1387
0.6935
10
0.11875
1.1875
25
0.0988
2.47
50
0.09272
4.636
100
0.088825
8.8825
250
0.078926
19.7315
500
0.074993
37.4965
1000
0.07105
71.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.067" (1.70mm) |
| Thread Size | M3x0.5 |
| Head Diameter | 0.248" (6.30mm) 1/4" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 0.591" (15.00mm) |
| Base Product Number | 50M030050 |
| Length - Below Head | 0.524" (13.30mm) |