
Essentra Components
Product No:
50M030050P035
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, M3 X .5 THRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
5
0.2717
1.3585
10
0.22705
2.2705
25
0.21318
5.3295
50
0.20425
10.2125
100
0.181545
18.1545
250
0.17252
43.13
500
0.163419
81.7095
1000
0.154346
154.346
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Phillips |
| Head Height | - |
| Thread Size | M3x0.5 |
| Head Diameter | 0.220" (5.60mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 1.472" (37.40mm) |
| Base Product Number | 50M030050 |
| Length - Below Head | 1.378" (35.00mm) |