
Essentra Components
Product No:
50M040070D025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M4 X .7 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
5
0.152
0.76
10
0.13015
1.3015
25
0.1083
2.7075
50
0.10165
5.0825
100
0.09728
9.728
250
0.086488
21.622
500
0.082175
41.0875
1000
0.077843
77.843
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.102" (2.60mm) |
| Thread Size | M4x0.7 |
| Head Diameter | 0.276" (7.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 1.087" (27.60mm) |
| Base Product Number | 50M040070 |
| Length - Below Head | 0.984" (25.00mm) |