
Essentra Components
Product No:
50M040070T025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW, M4 X .7 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.209
0.209
5
0.1824
0.912
10
0.1558
1.558
25
0.12958
3.2395
50
0.12179
6.0895
100
0.11666
11.666
250
0.103702
25.9255
500
0.098515
49.2575
1000
0.093328
93.328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.280" (7.10mm) |
| Thread Size | M4x0.7 |
| Head Diameter | 0.382" (9.70mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.264" (32.10mm) |
| Base Product Number | 50M040070 |
| Length - Below Head | 0.984" (25.00mm) |