
Essentra Components
Product No:
50M040070T030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW, M4 X .7 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1653
0.8265
10
0.1406
1.406
25
0.11742
2.9355
50
0.11058
5.529
100
0.10583
10.583
250
0.09405
23.5125
500
0.089338
44.669
1000
0.084636
84.636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.280" (7.10mm) |
| Thread Size | M4x0.7 |
| Head Diameter | 0.382" (9.70mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.461" (37.10mm) |
| Base Product Number | 50M040070 |
| Length - Below Head | 1.181" (30.00mm) |