
Essentra Components
Product No:
50M050080D020
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M5 X .8 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1653
0.8265
10
0.1425
1.425
25
0.11856
2.964
50
0.11153
5.5765
100
0.106875
10.6875
250
0.094962
23.7405
500
0.090212
45.106
1000
0.085472
85.472
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.102" (2.60mm) |
| Thread Size | M5x0.8 |
| Head Diameter | 0.276" (7.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 0.890" (22.60mm) |
| Base Product Number | 50M050080 |
| Length - Below Head | 0.787" (20.00mm) |