
Essentra Components
Product No:
50M050080H016
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M5 X .8 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1653
0.8265
10
0.14155
1.4155
25
0.1178
2.945
50
0.11077
5.5385
100
0.10602
10.602
250
0.094278
23.5695
500
0.089566
44.783
1000
0.084844
84.844
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.106" (2.70mm) |
| Thread Size | M5x0.8 |
| Head Diameter | 0.409" (10.40mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 0.736" (18.70mm) |
| Base Product Number | 50M050080 |
| Length - Below Head | 0.630" (16.00mm) |