
Essentra Components
Product No:
50M050080R008
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW, SLOTTED HEAD, M5 X .8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1805
0.1805
5
0.1615
0.8075
10
0.1387
1.387
25
0.11514
2.8785
50
0.1083
5.415
100
0.10374
10.374
250
0.092226
23.0565
500
0.087609
43.8045
1000
0.083002
83.002
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Set Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M5x0.8 |
| Head Diameter | 0.130" (3.30mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.366" (9.30mm) |
| Base Product Number | 50M050080 |
| Length - Below Head | 0.315" (8.00mm) |