
Essentra Components
Product No:
50M050080R040
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW, SLOTTED HEAD, M5 X .8
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
5
0.171
0.855
10
0.14725
1.4725
25
0.12274
3.0685
50
0.11533
5.7665
100
0.110485
11.0485
250
0.098192
24.548
500
0.093271
46.6355
1000
0.08836
88.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Set Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M5x0.8 |
| Head Diameter | 0.130" (3.30mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 1.626" (41.30mm) |
| Base Product Number | 50M050080 |
| Length - Below Head | 1.575" (40.00mm) |