
Essentra Components
Product No:
50M060100H010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M6 X 1 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.19
0.19
5
0.1634
0.817
10
0.13585
1.3585
25
0.12768
3.192
50
0.12236
6.118
100
0.10868
10.868
250
0.103246
25.8115
500
0.097831
48.9155
1000
0.092397
92.397
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.130" (3.30mm) |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.496" (12.60mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 0.394" (10.00mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 0.264" (6.70mm) |