
Essentra Components
Product No:
50M060100H050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M6 X 1 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
5
0.3914
1.957
10
0.3268
3.268
25
0.30704
7.676
50
0.29393
14.6965
100
0.261345
26.1345
250
0.248254
62.0635
500
0.235182
117.591
1000
0.22211
222.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.130" (3.30mm) |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.496" (12.60mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 1.969" (50.00mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 1.839" (46.70mm) |