
Essentra Components
Product No:
50M060100J025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M6 X 1 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
5
0.3458
1.729
10
0.28785
2.8785
25
0.27094
6.7735
50
0.25935
12.9675
100
0.23047
23.047
250
0.218994
54.7485
500
0.207461
103.7305
1000
0.195938
195.938
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Hex Socket |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.394" (10.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 1.169" (29.70mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 0.984" (25.00mm) |