
Essentra Components
Product No:
50M060100J050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M6 X 1 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.266
0.266
5
0.2261
1.1305
10
0.1881
1.881
25
0.1767
4.4175
50
0.16929
8.4645
100
0.15048
15.048
250
0.142956
35.739
500
0.135432
67.716
1000
0.127908
127.908
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Hex Socket |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.394" (10.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 2.154" (54.70mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 1.969" (50.00mm) |