
Essentra Components
Product No:
50M060100K035
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEX SLOTTED SCREW, M6 X 1 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
5
0.3553
1.7765
10
0.29545
2.9545
25
0.27816
6.954
50
0.26619
13.3095
100
0.236645
23.6645
250
0.224808
56.202
500
0.212971
106.4855
1000
0.201134
201.134
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.394" (10.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 1.563" (39.70mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 1.378" (35.00mm) |