
Essentra Components
Product No:
50M060100P075
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, M6 X 1 THREA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
5
0.7125
3.5625
10
0.6422
6.422
25
0.57076
14.269
50
0.51357
25.6785
100
0.49932
49.932
250
0.485108
121.277
500
0.47082
235.41
1000
0.428022
428.022
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Phillips |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.472" (12.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 3.134" (79.60mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 2.953" (75.00mm) |