
Essentra Components
Product No:
50M060100R010
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW, SLOTTED HEAD, M6 X 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
5
0.3363
1.6815
10
0.28025
2.8025
25
0.26372
6.593
50
0.25251
12.6255
100
0.22439
22.439
250
0.21318
53.295
500
0.201951
100.9755
1000
0.190741
190.741
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Set Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.161" (4.10mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.453" (11.50mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 0.394" (10.00mm) |