
Essentra Components
Product No:
50M060100R012
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW, SLOTTED HEAD, M6 X 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
5
0.3382
1.691
10
0.2812
2.812
25
0.26448
6.612
50
0.25346
12.673
100
0.225245
22.5245
250
0.213978
53.4945
500
0.202711
101.3555
1000
0.191454
191.454
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Set Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.161" (4.10mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.531" (13.50mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 0.472" (12.00mm) |