
Essentra Components
Product No:
50M060100R030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW, SLOTTED HEAD, M6 X 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
5
0.3515
1.7575
10
0.2926
2.926
25
0.27474
6.8685
50
0.26315
13.1575
100
0.23389
23.389
250
0.222186
55.5465
500
0.210501
105.2505
1000
0.198806
198.806
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Set Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | - |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.161" (4.10mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 1.240" (31.50mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 1.181" (30.00mm) |