
Essentra Components
Product No:
50M060100T016
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SLOTTED THUMB SCREW, M6 X 1 THRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
5
0.3401
1.7005
10
0.2831
2.831
25
0.266
6.65
50
0.25479
12.7395
100
0.22648
22.648
250
0.215194
53.7985
500
0.203851
101.9255
1000
0.192527
192.527
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Thumb Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.305" (7.75mm) |
| Thread Size | M6x1 |
| Head Diameter | 0.481" (12.21mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.935" (23.75mm) |
| Base Product Number | 50M060100 |
| Length - Below Head | 0.630" (16.00mm) |