
Essentra Components
Product No:
50M080125D025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
5
0.5795
2.8975
10
0.48355
4.8355
25
0.4541
11.3525
50
0.43472
21.736
100
0.38646
38.646
250
0.367156
91.789
500
0.347833
173.9165
1000
0.3285
328.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics, M |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.197" (5.00mm) |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Head Diameter | 0.512" (13.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 1.181" (30.00mm) |
| Base Product Number | 50M080125 |
| Length - Below Head | 0.984" (25.00mm) |