
Essentra Components
Product No:
50M080125H030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M8 X 1.25
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
5
0.4864
2.432
10
0.40565
4.0565
25
0.38114
9.5285
50
0.36499
18.2495
100
0.324425
32.4425
250
0.308256
77.064
500
0.29203
146.015
1000
0.275794
275.794
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.181" (4.60mm) |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Head Diameter | 0.681" (17.30mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 1.181" (30.00mm) |
| Base Product Number | 50M080125 |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |